Bookmark and Share "/>

שבוע ישראלי

טוב לדעת

[adrotate banner="19"]

לא רק פלאפל: על טכניקות פיוז’ן במטבח הישראלי בשני העשורים האחרונים

Diabetes Superfoods
המטבח הישראלי עבר שינוי משמעותי בשנים האחרונות, בעשרות השנים האחרונות. העובדה שהאומה הישראלית היא קיבוץ גלויות שמרכזת המון תרבויות שונות שמביאות איתן שפע של טעמים, ריחות וצבעים שונים ונפרדים זה מזה היא כנראה מה זו שהציבה אותנו מראש במקום מעניין.

מצד אחד, לכל קבוצה אתנית היו את המאכלים שלה, מה שאומר שכחברה מראש היינו רוויים בטעמים שונים, מאידך במשך זמן רב האוכל הישראלי המסורתי התנקז אל כמה מתכונים ומנות ספציפיות שספק אם הן ישראליות ביסודן.

כל אומה הביאה איתה את הטעמים שלה, אבל במשך שנים האוכל הלאומי היו פתיתים ושקשוקה, פלאפל וטחינה ואפילו הסלט היה ערבי.

אז מה השתנה ?

הכל. מהמבנה של המטבח עד לתוכניות הבישול, דרך חומרי הגלם ועד לפתיחות הדעת. כבר בסוף שנות השמונים, ישראל החלה להפתח לעולם מבחינה קולינרית מה שהביא איתו רוחות חדשות מגזרות שונות. חדירתו של תחום המזון המהיר עשה שינוי גדול מאד לא רק בטעם הישראלי אלא גם באופן שבו הציבור צורך את מזונו, אך חשוב מכך- זה עורר אותנו להחשף לאלטרנטיבות נוספות שמגיעות אלינו ממקומות שונים בעולם. לא חייבים לזנוח את האוכל המסורתי, אבל למה לא לשדרג אותו? ואם כבר לשדרג אז למה לא להוסיף לו עוד כמה מנות מעניינות שיעניקו חוויית טעם מיוחדת ומגוונת יותר.

זהו דווקא קיבוץ הגלויות שמאפיין אותנו במהות שהותיר גישה פתוחה יחסית לחדירה של מתכונים וטעמים חדשים לצלחת.

ספרי בישול התחילו להכנס ליותר בתים, תוכניות בישול התחילו לתפוס רצועות נרחבות בלוח השידורים וקטרוגיות רבות של מסעדות חדשות החלו להפתח. בחמש עשרה השנים האחרונות ניתן לראות פה יותר מסעדות גורמה, יותר מסעדות שף, מסעדות קונספט ומסעדות אתניות שונות. שפים רבים החלו לנסוע להשתלם בחו”ל והביאו איתם לא רק סטנדרטים חדשים של איכות אלא גם טכניקות, טעמים וחומרי גלם חדשים לחלוטין מבחינתו של הסועד הישראלי. הטעם הישראלי הועלה לסטנדרט הרבה יותר גבוה גם במזון שלו, גם בשירות וגם בחוויה כולה.

ומה יש לנו היום?

היום המטבח הישראלי הוא ללא ספק אחד הטובים בעולם. הם אולי עוד לא יודעים את זה, אבל אנחנו כבר מזמן הפנמנוו שאצלינו טעים, מיוחד, עשיר ומגוון במיוחד. החל מהתאמות של מנות מבחוץ דרך יצירת מנות מקוריות משלנו – נבנה במטבח הישראלי ז’רגון חדש לחלוטין. יתרה מכך- שפה חדשה לגמרי, עם חומרים חדשים וצורות הגשה ייחודיות ועולם שלם שמהווה מקור לגאווה.

ישראל היא מדינה פורה ויש לנו חלקאות מפותחת מה שמראש מאפשר לנו המון מרווח תמרון. לצידו של כל השפע הפרטי הזה אנחנו נהנים היום גם מחדירה של אלטרנטיבות חיצוניות נוספות שמשתלבות ומתווספות אל המקור – מה שיוצא שפע של מבחר עשיר שאין שני לו.

הישראלים הם סקרנים ועם החשיפה שלנו למדינות השונות בעולם, עם הגלובליזציה וטשוטש הגבולות המטבח שלנו זוכה היום להתהדר בתהילה של ממש.

החל מסושי, דרך פירות ים ועד למנות אותנטיות שהומצאו בסגנון הישראלי. מתכונים אין סוף, מסעדות מדליקות ואפילו אוכל מולקולרי. העובדה שכיום המון מסעדות מגישות מזון שאינו כשר הפכה אותנו לליברליים יותר וזיכתה אותנו להנות מאפשרויות מגוונות יותר, אך אין זה פוגע באיכות וטעמן של המנות הכשרות שעדיין תופסות מקום של כבוד בכל מטבח.

מי שלא היה בארץ בשנים האחרונות קרוב לוודאי שעוד לא יודע כמה עושר קולינארי יש לישראל של 2013 להציע.

הכתבה באדיבות אתר המתכונים של השף הלבן

[adrotate group="5"]

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *