Bookmark and Share "/>

שבוע ישראלי

בלוג העורך

[adrotate banner="19"]

היורש של ביל גייטס? איך הפך ג’ף בזוס לאיש העסקים הכי מעניין באמריקה / טור העורך גל שור

הוושינגטון פוסט, אחד העיתונים החשובים בארה”ב ובעולם המערבי כולו, נמכר השבוע למייסד ומנכ”ל אתר אמזון, ג’פרי (ג’ף) בזוס, לאחר שנוהל במשך 80 שנה בידי משפחת גרהאם. בזוס ישלם לחברה 250 מיליון דולר במזומן עבור העיתון ועסקים נוספים הקשורים אליו. 

e04_vo-575

בזוס פנה אל עובדי העיתון ואל קוראיו בניסיון להרגיע חששות אפשריים לנוכח העסקה. “ערכי העיתון אינם זקוקים לשינוי”, כתב. “העיתון יישאר מחויב לקוראיו ולא לאינטרסים הפרטיים של בעליו. אנו נמשיך לעקוב אחרי האמת בכל מקום אליה תוביל, ונעבוד קשה כדי לא לעשות טעויות”. הוא הוסיף כי לא ינהל את העיתון באופן שוטף: “יש לי עבודה אחרת שאני אוהב, וחוץ מזה, בפוסט כבר ישנו צוות הנהגה מצוין, שיודע על עסקי החדשות הרבה יותר ממני”.

הוושינגטון פוסט הוא העיתון הנפוץ בבירה האמריקאית, ונחשב לאחד המשפיעים בארה”ב. הוא זכור בין היתר בזכות פרשת ווטרגייט, שנחשפה בו בשנת 1972 והובילה לבסוף להדחתו של הנשיא האמריקאי ריצ’רד ניקסון. ב-1996 זינק העיתון לרשת, עם השקתו של אתר העיתון המקוון washingtonpost.com. מכאן ואילך ניסה העיתון להתמודד, כמו מרבית העיתונים בעולם המערבי, עם המציאות הכלכלית החדשה: צניחה בתפוצת העיתון המודפס וירידה בהכנסות ממודעות דפוס, בלא שאלו יכוסו על-ידי המודעות המקוונות. במערכת הוקם חדר חדשות משולב, הכולל גם אולפן טלוויזיה ואולפן רדיו. אבל תהילת העבר והנסיונות להרחיב את תחומי הפעילות לא הועילו. ההפסדים נמשכו ועימם גם גלי הפיטורים והצמצומים. במארס האחרון הודיעה ההנהלה כי בכוונתה לחייב ברישום ובתשלום דמי מנוי גולשים שיהיו מעוניינים לקרוא יותר מ-20 כתבות בחודש.

בזוס בן ה-49 אמנם לא ניהל עד כה עיתון, אך רכישת הוושינגטון פוסט אינה ההשקעה הראשונה שלו בתחום המדיה. באפריל הוביל בזוס קבוצה שהשקיעה חמישה מיליון דולר בבלוג “ביזנס אינסיידר”, המתמקד בחדשות מתחום העסקים והטכנולוגיה. אמזון, שהחלה בהפצת ספרים באמצעות הרשת הפכה לשחקן מרכזי בתחום המסחר הדיגיטלי בארצות-הברית ובמדינות אחרות. הקינדל, הקורא האלקטרוני שלה, שינה את חוויית קריאת הספרים. בזוס עצמו ממוקם במקום ה-11 ברשימת עשירי אמריקה של “פורבס” עם הון של יותר מ-18 מיליארד דולר והוכתר בשנה שעברה עי” המגזין כ”מנכ”ל הכי טוב באמריקה”. בזוס הקים את אמזון ב-1994 לאחר שכתב את התוכנית העסקית שלה בנסיעה מחוף לחוף מניו יורק לסיאטל. בתחילה הקים בזוס את אמזון, החברה שהפכה אותו לאחד מיזמי ה.com הבולטים ולמיליארדר, במוסך שלו. הוא מחזיק ב-20% ממניות אמזון. בזוס ידוע בנטייתו להקדיש תשומת לב מרבית לפרטים עסקיים. הוא מתואר כ”טייקון חסר דאגות שבעת ובעונה אחת הוא גם ‘מיקרו-מנהל’ ידוע לשמצה העוקב מקרוב ומבקר את עבודת הכפופים לו… מנהל הרוצה לדעת הכל, החל מזוטות חוזה ועד כיצד הוא מצוטט בכל ההודעות לעיתונות שמפרסמת אמזון”.

בזוס. את התוכנית העסקית לאמזון הגה במסע מחוף לחוף בין ניו יורק וסיאטל

בזוס. את התוכנית העסקית לאמזון הגה במסע מחוף לחוף בין ניו יורק וסיאטל

עולם העיתונות האמריקאי עובר בימים האחרונים טלטלה, כאשר שני כלי תקשורת מרכזיים החליפו ידיים. כך פורסם השבוע כי המגזין הוותיק ניוזוויק נמכר לחברת החדשות IBT, תמורת סכום שאינו ידוע. המגזין, המתפרסם מאז תחילת השנה במהדורה דיגיטלית בלבד, היה עד כה בבעלותו של המיליארדר סידני האמן. במקביל הודיעה חברת ניו יורק טיימס כי הסכימה למכור את העיתון בוסטון גלוב שבבעלותה לג’ון הנרי, בעלי קבוצת הבייסבול של העיר, הרד סוקס, וכן של קבוצת הכדורגל האנגלית ליברפול. העיתון, שהפך ב-1993 ליקר בתולדות ארצות הברית כאשר ניו יורק טיימס שילמה תמורתו 1.1 מיליארד דולר, נמכר כעת להנרי תמורת 70 מיליון דולר בלבד….

בזוס אינו רוכש את הוושינגטון פוסט באמצעות חברה ציבורית הנסחרת בבורסה אלא באמצעות חברה פרטית בבעלותו, ובלי קשר לאמזון. במקביל הוא רוכש לעצמו מעמד משמעותי בוושינגטון, והשאלה היא אם וכיצד ינצל כוח זה לקידום עסקיו האחרים. ועדיין מרחפת מעל העסקה תעלומה: מדוע משקיע איש עסקים מצליח בעסק מפסיד, ואילו רווחים הוא מבקש להפיק באמצעותו?

[adrotate group="5"]

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *