Bookmark and Share "/>

שבוע ישראלי

חדשות ואקטואליה

[adrotate banner="19"]

ה-HOOPSTER IN CHIEF של העולם / מאת מנחם לס

לא היה ולא יהיה נשיא ספורטיבי ומבין-עניין כמו הנשיא אובמה * מאמר פרידה מאת מנחם לס hoops.co.il

עם כל מה שאומרים על אובמה, וכל הדיבורים עליו כנשיא ששנא את ישראל, אני לא מאמין בכל הדיבורים האלה. הוא-הוא הנשיא שאישר לישראל 38 מיליארד דולרים לארבע השנים הבאות, והאנטי הישראלי שלו מקורו – ואולי אפילו הסיבה היחידה – בבנייה בשטחים. ההתנחלויות. אני אפילו מחבב אותו.  

כמו הרוב הגדול של  אזרחי ארה”ב שהם אוהדי ישראל, גם הוא היה נגד ה-SETTLEMENTS – בדיוק כפי שמרגישים רוב אזרחי העולם החופשי. אין ברצוני להביע דעה כאן כי איני בקיא מספיק בנושא, אבל מקריאה נייטרלית בכל העתונות האמריקאית  מהלוס אנג’לס טיימס ועד הוושינגטון פוסט והניו יורק טיימס, וכן TIME MAGAZINE (אוקיי. אחסוך לכם את המילים: “כל העיתונות היא שמאלנית”) – כולם מביעים את אותה סנטימנטיות: ההתנחלויות הן המעצור לאפשרות של שלום. וכך האמין אובמה, והתנהג בהתאם.

אני מחבב אותו בגלל האינטיליגנטיות שלו, והבנתו (ועניינו) בכדורסל. הוא היה ה-HOOPSTER IN CHIEF של העולם. הנשיא/מלך/ראש ממשלה שידע והבין כדורסל לא רק טוב יותר מכל הפוליטיקאים בעולם (ביל בראדלי כבר לא סנטור!), הוא גם היה השחקן הטוב ביותר בין כל מושלי המדינות. הוא היה ה-“BASKETBALL PRESIDENT” שלנו, עכברי ההופס.

ג’ף זיגיט מהיו.אס.איי טודיי כתב מאמר גדול על הקשר האמיץ של אובמה לכדורסל בכלל ול-NBA בפרט. כשהלייקרס זכו באליפות ב-2010 ואובמה הזמין אותם לבית הלבן, הוא שוחח איתם על כמה מקרים שקרו במשחקים וקובי בריאנט אמר ש-“הנשיא אובמה זוכר כמה פרטים מהסידרה טוב ממני”. בסיום הביקור אובמה אמר להם: “הדבר היחיד שהוא נעלה על להסתכל עליכם משחקים, זה לשחק בעצמי”.

בספרו “DREAMS FROM MY FATHER” אובמה מתאר את הלהיטות שהתפתחה בו לכדורסל, וכיצד הוא פיתח את “הג’אמפ שוט המכוער שלי”, ו-“את הקרוסאובר הלא-רע שלי”. אובמה היה מעורב גם ב-NCAA ומילא טופס טורניר הגמר כל שנה באדיקות, ומדי פעם היה הולך למשחק WNBA, ה-NBA היתה האהבה הגדולה שלו. הוא היה בסקוהוליק אמיתי.

לאובמה היה “GREAT AFFINITY” (חיבה) למייקל ג’ורדן, והתפתחה ביניהם ידידות של ממש כשאובמה גר בשיקגו משך האליפויות של הבולס כשאובמה עוד היה עורך דין צעיר ופוליטיקאי מתחיל. יחסים מיוחדים התפתחו בין אובמה וכמה שחקני עבר והווה. היו ערבים רבים משך 8 שנות נשיאותו שארני דנקן, ה-SECRETARY OF EDUCATION (‘שר החינוך’ האמריקאי) שהיה שחקן כדורסל מקצועני (אירופה ואוסטרליה) היה מארגן משחקי 3 על 3 או 5 על 5 עם שחקני NBA של העבר כארני גרנפלד, אחיה של מישל אובמה (שחקן מכללות מעולה והיום מאמן אונ’ אורגון) וכאלה, ושחקני מכללות, ואובמה היה משתתף רגיל כמו כולם עם פאולים, קללות, ופקה-פקה.

גם בין לברון ואובמה התפתחה ידידות. “במיליון שנים לא הייתי מאמין שנשיא ארה”ב יזמין אותי לכוס תה, לזרוק קצת לסל, ולדבר על בעיות של INNER CITY, וכל מיני עניינים שקשורים ל-NBA וכדורסל בכלל”, אומר לברון. “אחרי כמה פגישות הרגשתי נורמלי לחלוטין במחיצתו”.

לאובמה היה “LEAGUE PASS” קבוע כי היו משחקים שהוא לא היה מפספס בשום אופן, אלא אם כן התחילה מלחמת עולם שלישית. בינו לבין אדם סילבר התפתחה ידידות עוד מלפני שאובמה היה לנשיא כשהוא – כסנטור – ניפגש עם סילבר, עורך דין אף הוא וסגנו של דייויד סטרן בימים ההם – לדסקס ענייני הסכמים קיבוציים, ועניינים אחרים שאובמה, כסנטור, היה מעוניין בהם. הידידות התחזקה כשסילבר הפך לקומיסיונר.

סוד שרק עתה נתגלה הוא שאובמה היה עוזר מאמן של קבוצת הילדות בה שיחקה בתו סאשה. המאמן היה בוגר אונ’ דיוק רג’י לאב.” אובמה דאג לבוא לכמה שיותר אימונים שיכול היה, והיו פעמים שאני לא יכולתי להופיע לאימון והנשיא היה אומר, ‘אני חופשי הערב. האימון עלי’, והוא היה לוקח את הקבוצה לשעה וחצי של אימון”, מספר לאב.

לפני חודש המינסוטה טימברוולבס ביקרו את הבית הלבן. אובמה שמע על כך ואמר לאחד מעוזריו שיעלו את הקבוצה ל-OLIVE OFFICE “לדסקס הופס”. ריקי רוביו מספר שברק אובמה אמר לו שלדעתו הוא “יכול היה להיות אחד הפוינט גארדים הטובים ב-NBA אילו שיפר את הקליעה מ-3, ו’לעבוד קצת יותר על ההגנה'”. כשתום ת’יבודו שמע מה שהנשיא אמר לריקי הוא ניגש ואמר, “כבוד הנשיא, היש לך עוד כמה הצעות עבורי? OBVIOUSLY, (‘ברור’) שאני יכול להשתמש בכל העזרה שאני  יכול לקבל”.

יחסי הידידות בין סטף קרי והנשיא ידועים. השניים משחקים גולף בכל הזדמנות, וכמובן שכולנו זוכרים מה שברק אמר עליו: “THE GREATEST SHOOTER OF ALL TIME”. סטף: “בתחילה זה היה מאוד WEIRD. אני והנשיא? לא ידעתי מתי לדבר ועל מה. אבל אחרי 8-9 חורים השיחה החלה לזרום ודברנו חופשי-חופשי על הכל. גם הופס, גם פוטבול, וגם סתם על כל מיני דברים. בסוף הוא נתן לי להרגיש כאילו אנחנו ידידים זה מכבר. זה היה לא יאומן! הוא אפילו אמר לי שנשמור על קשר גם אחרי נשיאותו!”.

הנשיא העניק את ה-MEDAL OF FREEDOM היוקרתית  ליותר אתלטים מכל נשיא אחר, ובמיוחד ליותר אנשי כדורסל: ביל ראסל, דין סמית’, פט סאמיט, קרים עבדול ג’אבר, ומייקל ג’ורדן. גם עם עבדול ג’אבר הנשיא דאג לזמן פנוי לשוחח עם הכוכב לשעבר על כדורסל, הספרים שהוא כתב, ומה ניתן לעשות כדי למגר את המלריה באפריקה.

אלכס וולף הוא אחד מעתונאי ספורטס אילוסטרייטד החשובים ביותר.  הכדורסל היה חלק כזה חשוב מחיי אובמה שוולף כתב על כך ספר מיוחד: “THE AUDACITY OF HOOPS:  BASKETBALL AND THE AGE OF OBAMA הוא כותב בספרו: “אולי הנשיא דווייט אייזנהאוור היה חולה גולף כפי שהנשיא אובמה אהב וידע כדורסל. אובמה ידע והכיר שחקנים, ותמיד רצה לדעת עוד ועוד על האנטומיה הקבוצתית, ועל ה-STRENUOUS OF SPORT. הוא היה נשיא כדורסל בכל נימי נפשו”.

[adrotate group="5"]

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *