Bookmark and Share "/>

שבוע ישראלי

בלוג העורך

[adrotate banner="19"]

החייל המעוטר ביותר, הפוליטיקאי המושמץ ביותר: אהוד ברק הולך הביתה. הצדעה

מישהו אמר פעם על ברק, שהוא היה יכול להיות בן אדם מושלם אם רק היה בן אדם. מן המפורסמות הוא, שככל שאדם מתרחק מן הפוליטיקה, כך הוא נראה הרבה יותר טוב מאלה שנמצאים בתוכה.  בגיל 70, כשהאופק האלקטוראלי נראה עגום וקודר, החליט “המבוגר האחראי” לסיים באמת את הפרק הנוכחי בקריירה הארוכה ויוצאת הדופן שלו

כרזת הבחירות האחרונה של ברק. עושה דיליט

 

אני חייב להודות על האמת: צביטה קלה התרחשה השבוע בליבי כשהתבשרתי על פרישתו של אהוד ברק מהחיים הפוליטיים אחרי הבחירות הקרובות בישראל. בגיל 70, אחרי 50 שנים בצבא ובכל תפקיד מיניסטריאלי אפשרי כולל 5 וחצי שנים רצופות כשר ביטחון, וכשהאופק האלקטוראלי נראה עגום וקודר, החליט “המבוגר האחראי” לסיים באמת את הפרק הנוכחי בקריירה הארוכה ויוצאת הדופן שלו.

בשבועות האחרונים הוא פלירטט (פוליטית) עם ציפי לבני ושלי יחימוביץ’, ולמרות שמבצע “עמוד ענן” החזיר  הסומק בלחייו, והוא יצא ממנו עם אחוזי תמיכה נאים ואהדה מחודשת מצד הציבור – קשה לשכוח את אותו ציבור ורוב התקשורת בארץ שהיפנו לו עורף בעבר  ונהגו בו כבשק חבטות. 

מישהו אמר פעם על ברק, שהוא היה יכול להיות בן אדם מושלם אם רק הוא היה בן אדם, כותב יוסי ורטר ב”הארץ”. אבל גם טיפוס קר כמו ברק אינו נעדר רגשות. גם לו יש נקודת שבירה. הוא ספג בחייו מסה קריטית של תיעוב, שנאה וביקורת. מאידך, התבוננות בקורות חייו מלמדת על מעורבות פעילה באירועים המשמעותיים ובהחלטות החשובות בזירה המדינית והביטחונית במהלך חמשת העשורים האחרונים.

הקיבוצניק הנועז, שלצד תרומתו האדירה מדינה ספג בעשור האחרון לא מעט ביקורת על מגוריו בבתי יוקרה במגדלי אקירוב בתל אביב, הוא עוד מעט בן 71. מי שכיהן כראש ממשלה, כשר ביטחון וכרמטכ”ל ה-14 של צה”ל, ייזכר בראש ובראשונה כמי שעשה מלחמות, אך לא ויתר על הניסיון להגיע לשלום. האיש שחתום על הוצאת צה”ל מדרום לבנון, והמנהיג הישראלי מהשמאל, שלאחר מו”מ ארוך עם מנהיג הפלשתינים יאסר ערפאת הבהיר כי אין לנו פרטנר בעת הזאת.

תמיד אזכור שברק, יליד קיבוץ משמר השרון, התגייס לסיירת מטכ”ל ב-1959, השנה בה נולדתי, ועמד בראשה ב-1973. במסגרת היחידה פיקד ברק על פעולות רבות, ובהן שחרור חטופי מטוס סבנה במאי 1972, מבצע “אביב נעורים” וחיסול מנהיגי הטרור הפלשתיני בלב ביירות באפריל 1973 – משם זכורה היטב דמותו מחופשת לאישה. במהלך שירותו ביחידה המובחרת זכה ברק במספר העיטורים הגבוה ביותר בצה”ל: פעם אחת קטף את עיטור המופת וארבע פעמים נוספות – את עיטורי הרמטכ”ל.

מן המפורסמות הוא, שככל שאדם מתרחק מן הפוליטיקה, כך הוא נראה הרבה יותר טוב מאלה שנמצאים בתוכה. ההילה של שר הביטחון תישאר איתו, מעריך מתי גולן ב”גלובס”; יש סיכוי סביר בהחלט שכעבור תקופת זמן הוא לא יצטרך לחזר לפתחן של רשימות כאלה ואחרות, אלא שהן יבואו לחזר אחריו. “אני רוצה ללמוד, לכתוב, לחיות ולבלות; הפוליטיקה לא הייתה עבורי מעולם מושא לתשוקה”, אמר השר הפורש במסיבת העיתונאים השבוע.

“בניגוד לרוב מכריע של השרים והח”כים לדורותיהם, יש לו חיים גם מחוץ לפוליטיקה, בעיקר בזכות סקרנותו העמוקה”, כותב מקורבו דן מרגלית ב”ישראל היום”. בציבור הוא מוכר כפסנתרן חובב המנגן בסולמות גבוהים ומסובכים. יודעי ח”ן מודעים לכך שיותר מכל הוא עסוק בלימודים. על שולחנו הפיזיקה והמתמטיקה והפילוסופיה. מה גם שהוא גם נהנתן ואוהב לבלות ועשה לביתו בשיעור המאפשר לו להרבות בטיולים לחו”ל (לפי הודאתו, “שווה” היום הקיבוצניק לשעבר יותר מ-10 מיליון דולר).

ברק, לפי מרגלית, הוא אדם מיוחד במינו. כשליו צורבים, תועלתו רבה. אטימותו הרגשית מכבידה, תבונתו ייחודית. שנותיו במשרד הביטחון התאפיינו בניהול מדיניות לטווח רחוק. הוא ידע כי הפניית תקציב הביטחון לכלי הלחימה העתידיים באוויר ובים ובמודיעין לא תניב פירות בתקופתו. הוא לא יזכה לתודת האומה. אך בקשריו עם ממשלו של ברק אובמה שאב דולרים רבים להבטיח את עליונותה הצבאית של ישראל.

אבל בישראל, כמו בישראל, לא כולם מפרגנים, במיוחד במה שהיה פעם העיתון של המדינה. “אם יחפוץ יום אחד היסטוריון, או סוציולוג, לספר את סיפורה של מדינת ישראל באמצעות אדם אחד בלבד – יוכל ברק להיות בחירה נאה”, כותב אמנון אברמוביץ’ ב’ידיעות אחרונות’. “אולי לא הבחירה המושלמת, אך הוא יכול בהחלט לשמש מוליך סיפור, ציר הנראטיב, שבאמצעותו ניתן לתאר את תרשים הזרימה מטה של החברה הישראלית: חברה רעיונית שהיתה למטריאליסטית, חברה רבת רוח שהיתה לרודפת חומר, מתנדבת שהפכה לחמדנית. ברק הוא איש אשר בא כדי לתת ונשאר כדי לקחת. […] ברק לא באמת הולך לשנות את חייו. עזבו אתכם מ’חיק המשפחה’, מ’מנוחה’, מ’קריאה וכתיבה’, מ’בילויים’. הוא היה בעשור האחרון איש עסקים והוא ימשיך להיות איש עסקים”.

[adrotate group="5"]

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *