Bookmark and Share "/>

שבוע ישראלי

כללי

[adrotate banner="19"]

הוליווד כחול לבן: פסטיבל קולנוע יהודי ספרדי

הצגת הבכורה לסרט Free Men- Les Hommes Libre נערכה בפתיחת פסטיבל הסרטים היהודי-ספרדי העשירי בלוס אנג’לס.   ההכנסות מערב הגאלה יופנו לילדים ממשפחות מצוקה בישראל. הקרנות הסרטים – השבוע בלאמלי בוורלי הילס                  


ערב הגאלה  השנתי החגיגי שפתח את פסטיבל הסרטים היהודי ספרדי 2012, באולפי פראמונט המפוארים ברחוב מלרוז, נכח קהל של כ-400 מאנשי הקהילה היהודית יוצאי ספרד. הקהל הרב התכנס באולמי המבואה שלפני אולם ההקרנה והשתבח במזנון מדהים כולל סוגים שונים של סושי וסשימי כשרים וטעימים. הקהל  עט על פירות הים ומצמץ שפתיים בהנאה צרופה. לאחר מכן נפתחו שולחנות האוקשן עמוסי טובין ותקילין. מיני סמוברים וסטים של פורצלן סיני וכסתות משי וכלי בדולח וסט ענק של רהיטי תינורות מרופדים במוך ומרובדים בפוך – המון מוצרי צריכה לעשירון העליון ובמחירי מציאה… בתום המכירה הפומבית השקטה זכה הזוג ברכה בכרטיס טיסה לישראל ב700- דולר האחד ותמונת שמן נדירה של צייר אירופאי מהמאה ה-17 ינוח על משכבו בעבור שלושת אלפים דולרים.

הכספים שנאספו נתרמו לקרו שמטפחת ילדים  בשכונות מצוקה בישראל כשהתורם העיקרי הוא הד”ר ג’ו (חוזה) ניסים, שעומד מאחורי הפסטיבל מאז הקמתו. כל המכובדים הוזמנו לארוחת ערב כיד המלך, בה הוגשו תרנגולי הודו צלויים ונימוחים, בשר עגל צלוי ורך, דגי סלומון משכשכים בציר אדמוני וערב לחיך ופריקסה אפרוחי קיץ קטנטנים שנמסו בפיות טוחנות.

בתום החלק הקולנירי זרמו מאות המוזמנים אל אולמי פראמונט המפוארים וקיבלו בתשואות את ח”כ הכנסת חיים אמסלם, שפרש מש”ס והעומד בראש מפלגה חדשה בבחירות הקרובות. הרב אמסלם קיבל תעודת הוקרה ונשא נאום מאלף בצרפתית, שפת אימו. כמו כן חולקו תעודות הוקרה לסוזן וג’ו כהן, מבעלי מלון “ארבעת העונות” בבוורלי הילס, ולשחקנית הפורטוגלית היהודיה היפה דניאלה רוח. 

לאחר שלב ההוקרות ותשואות החן הוקרן הסרט Les Hommes Libre “האנשים החופשיים”, המביא סיפור שידוע עליו אך מעט, על סוכנים אלג’יראים מוסלמים אשר ב-1942 בפריז הכבושה, השתמשו במסגד כבסיס פעולה להצלת יהודים.  

במרכז הסרט עומד יונס, מהגר אלג׳יראי צעיר המתפרנס מהשוק השחור. יונס, דג קטן בשוק השחור של פריז, נעצר על ידי המשטרה הצרפתית, ובמקום עינויים וחקירות הוא מסכים לרגל עבור צרפת. תפקידו הוא לחשוף את האימאם של המסגד בפריז שהמשטרה חושדת שהוא מספק ליהודים ולאזרחים אחרים תעודות זהות מזוייפות. כאשר יונס נחשף לעולם המרגיע והבטוח של המסגד וגם פוגש בזמר היהודי ממוצא אלג’יראי, סאלים חליל (השחקן המצוין Tahar Rahim מהסרט “הנביא”) למרות הסיכונים הטמונים בדבר, מפסיק את הריגול לטובת המשטרה ועובר למחתרת הצרפתית הלוחמת בממשל וישי הנאצית. הסרט עוקב אחרי השינוי שיונס עובר ואחרי פעולויות שלו ושל חברים נוספים במחתרת. 

סרט נוסף שיוצג ביום ראשון הקרוב במסגרת הפסטיבל הוא הסרט הדוקומנטרי  רוק’נ רול עיראקי המביא את סיפורו של הזמר דוד טסה, שסבו דויד אל קואיטי יחד עם אחיו סלאח היו זמרים מפורסמים בעיראק. השניים הופיעו בעירק באולמות מפוארים ואף הופיעו לפני המלך, עם עלותם לארץ, המשיכו להופיע בפני הקהילה העיראקית שחבריה עדיין זוכרים אותם באהבה ונוסטלגיה.  הנכד, דודו, מוזיקאי פופולרי שמשלב רוק ובלוז בהופעותיו לקח על עצמו להביא את המוזיקה העיראקית האותנטית אל הקהל הרחב. יחד עם המוזיקאי יאיר דלל שהשתמש כבר בעבר בהרבה מהמוזיקה של האחים אל קואיטי. דודו העלה ערב מהמם של מוזיקה שמשלבת מוזיקה עכשוית עם המוזיקה העיראקית. 

הסרט מעביר את ההתלהבות של היוצרים ואת ההתרגשות וההתלהבות הרבה שהמוזיקה שלהם גורמת לקהל. 

 


==

[adrotate group="5"]

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *