Bookmark and Share "/>

שבוע ישראלי

כתבות נבחרות

[adrotate banner="19"]

ביחד ולבד: עברי לידר מגיע להופעה באל-איי ומשוחח עם אלעד מסורי

עברי לידר, מגדולי זמרי הפופ בישראל’, הוא גם מנטור ב-x פקטור ישראל ואיש עסקים מצליח * ראיון לקראת המופע הלא שגרתי שלו, ב-2 באפריל בלוס אנג’לס /  מאת: אלעד מסורי * צילומים: ליאור כתר

המון תמונות וזכרונות ילדות עברו לי בראש כשהתכוננתי לראיון עם עברי לידר. שיריו של הזמר הישראלי המצליח הפכו בקלות לפסקול חיי – מסוף התיכון, הצבא ועד שהפכתי מנער לאיש צעיר. בעשור האחרון לידר ביסס את מעמדו כמוביל קול ודעה של דור שלם מסוף שנות ה-90 הרומנטיות ועד היום. לידר אחראי על עיצובה מחדש של מוזיקת הפופ בישראל.

הוא כבש כבר כמעט כל פסגה אפשרית במוזיקה הישראלית: אלבומיו מוכרים פלטינה וזהב באופן סדיר; הוא שר, כותב, מלחין ומפיק שירים בעברית ובאנגלית; עובד באופן קבוע עם טובי האמנים בארץ (ריטה, שרית חדד, מוקי, נינט טייב, אפרת גוש ועוד) ובמקביל גילה וטיפח אמנים חדשים כשופט ומנטור ב-“X FACTOR ישראל”. רק השנה הוציא אלבום חדש יחד עם עופר מאירי, האיש שעומד מאחורי “מטרופולין” ומי שנחשב לאחד המפיקים המצליחים בישראל.

לידר הוא מאותם זמרים שלא תשמעו אותם מתלוננים על כמה קשה לחיות ממוזיקה, כמו הרוקרים המיוסרים של שנות ה-90. כבר בשלבים מוקדמים של הקרירה שלו לידר ידע לנתב את ההצלחה המוזקלית כדי לעשות כסף באפיקים נוספים: עם קו אופנה משלו כמעצב בקסטרו, שופט בתוכנית ריאלטי בפריים טיים של ערוץ 2, סיבובי הופעות בעולם וספרי תווים שהוציא לאור, לידר ממש לא צריך לחכות לתגמולים שיגיעו מאקו״ם.

לאחר שנים שלא ביקר אצלנו, לידר יוצא לסיבוב הופעות בארצות הברית במהלכו יגיע גם ללוס אנג׳לס. על הפרק הופעה אינטימית ומיוחדת עם 2 פסנתרים, מיטב הלהיטים ושירים בביצועים חדשים שלא עשה מעולם. לכבוד המאורע שיתרחש רגע לפני פסח תשע”ז שוחחנו על התחלת הקריירה, ההשראה המוזיקאלית שלו, זוגיות והמופע הקרוב בעיר המלאכים.

סינגר-סונג-רייטר

עברי, אתה לא מרבה להופיע בלוס אנג׳לס. יש הבדל מבחינתך בין הופעה בארץ לבין חו״ל?

״נכון, האמת שלא יצא לי להופיע אצלכם הרבה, אולי פעם או פעמיים לא יותר מזה, עכשיו אני מגיע סוף סוף. ברור שיש הבדל בין הופעה בין קהל ישראלי לקהל אמריקאי. את הקהל הישראלי אני מכיר מאוד טוב, אבל זה מעניין לנסוע לאל-איי ולפגוש אנשים חדשים. הטור הזה מאוד מיוחד, הוא יותר אינטימי. אנחנו מעלים לבמה 2 פסנתרים, זה מופע שעוד לא עשינו, אז זה ‘קול’.

זה קטע לבוא ולראות אנשים שחיים רחוק אבל הם עדיין מחוברים למה שאתה עושה פה זה מעניין״.

מתי הייתה הפעם הראשונה שהבנת שאתה רוצה לעשות מוזיקה?

״אני על הפסנתר מגיל חמש, קראתי תווים לפני שקראתי מילים וזה היה הדבר שלי מגיל מאוד צעיר, לא הפסקתי מאז. ניגנתי מוזיקה קלאסית, אחרי זה התחלתי להתעסק במוזיקה אלקטרונית ואז קצת גאז. כתבתי מוזיקה למחול, לתיאטרון ולקולנוע אז זה תמיד היה מוזיקה, למרות שכשהייתי קטן, עד גיל 14 בערך, שיחקתי כדורסל ורציתי להיות שחקן כדורסל, אבל החלום הזה נגמר שם. אז החלטתי שאני לגמרי בקטע של מוזיקה וזה מה שאני עושה מאז ועד היום.״

בראיון משותף שעשית עם בן ארצי ואביב גפן לעיתון נוער בסוף שנות ה-90 שאלו אותך שם איך זה להיות זמר, והשבת :״וואיי באמת קראת לי זמר? זמר? אני?

״כן…זה נשמע מוכר… טוב תראה הרבה קרה מאז ואני מבין את התגובה הזו שלי אז, הייתי באמת בתחילת הקריירה שלי ולא ממש הרגשתי כזה. אני לא בא מלהיות זמר. יש הרבה חבר׳ה שהם מגיל נורא צעיר רוצים להיות זמרים רוצים לשיר, אני לא הייתי כזה. הייתי נגן, כותב ומפיק וזה היה החלום שלי וזו הייתה ההתעסקות, והדבר הזה של לשיר את השירים שלי להפוך להיות ‘סינגר סנוג רייטר’. זה קרה בהדרגה ובהתחלה הייתי נלחץ מההגדרה הזאת. היום אני מתייחס לעצמי כזמר ואני מרשה לעצמי לשיר שירים של אנשים אחרים, אני יכול להבין למה אמרתי את זה בזמנו”.

אתה עושה כל כך הרבה דברים: שר, מנגן, מפיק אלבומים לאחרים, שופט ומנטור בתוכנית ריאלטי. באיזה כובע אתה מרגיש הכי נוח?

״בסופו של דבר, הדבר הזה שאני הולך לעשות באל איי – לשבת על פסנתר ולנגן שירים שלי, זה הכי עירום שלי, הכי מקורי. זה מה שאני עושה, יודע לעשות ואני מרגיש הכי נוח לעשות את זה. שאר הדברים שאמרת זו ההתפתחות היצירתית שלי כאדם שאני מרשה לעצמי לחלום עליהם ולבצע אותם, להעשיר את החיים שלי ולעשות אותם מעניינים ואת היצירה שלי”.

במה אתה מוצא השראה?

״באיזהשהו מקום אני צופה ובוחן, מביט בעצמי ובאנשים אחרים. כמובן שהרבה מאוד מהשירים שלי מגיעים מחוויות אישיות, המחשבות וההתעסקות הפנימית שלי בחיים. אני מסתכל על החברה שאני חי בה, על אנשים סביבי וסיפורים שאני שומע, מושפע מכל הדברים האלה ביחד והכל מרכיב את השירים שלי״”.

איזה מוזיקאי או דמות אתה מעריץ?

״במוזיקה יש לי גיבורים כאלה שגדלתי עליהם זמרים כמו פיטר גבריאל ופול סיימון שמאוד השפיעו על הכתיבה שלי וההתיחסות שלי למוזיקה. יש גם יוצרים כמו זאן מישל ז׳אר ובראיין אינו, שעושים מוזיקה לקולנוע. אני גם נורא מעריץ סופרים כי זה נראה לי הדבר הכי קשה בעולם לכתוב ספר”.

נראה שהמוזיקה הישראלית השתנתה מאוד בעשור האחרון, הגל המזרחי תפס תאוצה. איך אתה מגדיר מוזיקה ישראלית ?

״מוזיקה ישראלית זו מוזיקה שעושים בישראל. אני חושב שכבר ממש קשה להגדיר, יש איזה זוית מסויימת של פופ שמתרחשת רק בישראל ולא תראה את זה במקום אחר, אבל בסוף יש בזה משהו נורא משולב גם בתוך המוזיקה שלי שהיא מוזיקה מאוד מערבית באופן יחסי. אתה יכול למצוא כל מיני השפעות אם זה בליין או בגרוב שהם מאוד קשורים למוזיקה ערבית או מהמזרח התיכון וזה מיוחד לסצנה למוזיקה בישראל. הדבר הזה, שבמקום כל כך קטן אנשים ממקומות שונים משפיעים על התרבות הוא מיוחד לנו.

״תחשוב: יש לנו בארץ הרבה אנשים עם תרבות מאירופה ואנשים עם תרבות אמריקאית ויש גם אנשים עם תרבות ערבית ומזרח תיכונית בבת אחת, במקום אחד מבעבע מאוד, ואני חושב שזה משפיע על המוזיקה. כך לדוגמא את השיר שלי ‘האנשים החדשים’ שהוא מאוד פופ מערבי אבל הליין של הגיטרה שלו הוא לגמרי תורכי וזה גם מוזיקה ישראלית, אני חושב שבסוף מוזיקה ישראלית זה מיקס של המון דברים.״

הזדמנות לנסות עליכם דברים

אתה מפלרטט המון עם חו״ל, גם בעשיה המוזיקאלית שלך וגם בחיים האישיים עם בני הזוג שלך. אבל אף פעם לא הלכת על זה עד הסוף ועברת לגור בחו״ל

״נכון. יש לי כאן משהו כל כך חזק. אני מרגיש מאוד מאוד בר מזל שיש לי בארץ את הקהל שלי, את המקום הזה שהגעתי אליו, וזה אומר שיש לי מן פריבילגיה כזו בחיים שאני מאוד מעריך אותה להיות מסוגל לעשות באמת רק את הדברים שאני הכי אוהב ולהיות יצירתי ולעשות את האומנות שלי איך שאני רואה אותה. זה קושר אותי לפה ומעבר לזה שאני נורא אוהב את ישראל, ככול שנסעתי יותר ברחבי העולם הבנתי כמה אני אוהב יותר את ישראל”.

דיברת לא אחת על החלום שלך להפוך לאבא, איפה החלום הזה עומד היום?

״אה… הולך ומתקרב אליי, נראה. זה עוד לא קונקרטי אבל בפנים זה הולך ומתקרב”. אתה מרגיש מוכן? ״יכול להיות שאני מוכן…אני הבן אדם הכי זוגי שאוהב להיות לבד. הרבה מהחיים הבוגרים שלי אני בזוגיות, כנראה שאני טוב גם בזה״.

יש לך אלבום החדש שעשית עם עופר מאירי מלהקת מטרופולין. איך הייתה העבודה אתו ?

״עופר מוזיקאי מדהים והערצתי אותו שנים, הוא חמוד נורא ואיש מדהים. הוא איש כל כך מעניין ולא תיכננתי לעשות איתו אלבום, אבל מהרגע שהתחלנו להיפגש באולפן זה פשוט קרה. את הטקסטים כתבתי לבד והלחנתי אותם עם עופר, זה אלבום שנורא מתאר את השנתיים האחרונות שלי״.

מה תשיר בהופעה באל איי?

״אני אשיר שירים מכל האלבומים שלי, ויהיו ביצועים מיוחדים בהופעה. זו הזדמנות שלי לנסות איתכם דברים שלא עשיתי בארץ ולראות איך זה עובד. הולך להיות הכל מהכל״.

 

עברי לידר יופיע בלוס אנגלס ב-2 באפריל ב-AMRICAN JEWISH UNIVERSITY

כרטיסים ב-www.teevtix.com

[adrotate group="5"]

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *