Bookmark and Share "/>

שבוע ישראלי

כללי

[adrotate banner="19"]

אהבה נושכת: הגיאוגרפיה של הפורנוגרפיה / ד”ר לימור בלוקמן

או: איך הגענו למצב שבו עמק סן פרננדו הפך לבירת תעשיית הפורנו העולמית וסקס היא מילת החיפוש הנפוצה ביותר באינטרנט  * מאת ד”ר לימור בלוקמן

276

* “יש מעט מאד עצות בעיתוני גברים, כי אנחנו יודעים מה אנחנו רוצים. רק תראו לי אישה עירומה…” (ג’רי סיינפלד)*

כשהתגוררתי בלאס ווגאס, במהלכן של חמש שנים ארוכות מידי, נהגתי לפקוד את  התערוכה השנתית של תעשיית  הפורנו ה-AVN – ADULT VIDEO NETWORK. מדובר באחת החוויות ההזויות בעולם, בעיקר אם מדברים על טקס “פרסי האקדמיה” במסגרתו מוענק תואר של כבוד בקטגוריות כמו “הסצנה האנאלית הטובה ביותר, “הביצועיסט הגברי הטוב ביותר” וכדומה. זכיתי, בין השאר, לצלם סרט (תירגעו, לא כזה…) על כוכבות פורנו ידועות במהלך התערוכה, להתלטף עם ג’נה ג’יימסון האגדית ולקבל הצעה מגונה מרון ג’רמי (25 סנטימטרים של בשר כשר למהדרין) שהיה בטוח שאני בביז… (ע”ע שואוביז). למען הסדר הטוב חשוב לציין כי התעשייה הזאת, שעשויה להראות אפילו קסומה לאנשים מסוימים, סובלת מקשיי קיום בשנים האחרונות על אף שהשמרנים האמריקאים צורכים הרבה יותר ממנה מהמתירנים שביניהם, על משקל “תן לי קצת יותר מהאסור האסור הזה…”.

מה כל כך מושך אותנו בתעשייה הזו והאם היא באמת נצרכת על ידי גברים בעיקר?  התשובה היא כן. במחקריו המקיפים של פרופ’ קינסי וצוותו משנות ה40- וה50-, דווח כי 54% מן הגברים מצאו עוררות וגירוי רב בצפייה בסרטים או בתמונות ארוטיות או פורנוגרפיות לעומת 12%(!) מן הנשים במדגם. (עם זאת, כשליש ממשתתפות המחקר דיווחו על כמיהה ועוררות רבה בעקבות צפייה בפורנוגרפיה ובמילים אחרות, חלק קטן מציבור הנשים במדגם השתווה בעניין שלו במין ופורנו, לציבור הגברים). ההנחה איננה שנשים אינן מתעניינות במין או שיצר המציצנות לא קיים בהן; אלא שגם העניין וגם היצר תופסים נפח רחב יותר בעולמו של הגבר הממוצע. באותה נשימה יהיה נכון לציין שבדיוק מאותן סיבות נשים עוסקות באוטוארוטיזם פחות מגברים ומשיגות אורגזמה בשכיחות נמוכה הרבה יותר מבני זוגן.

עם הפנים קדימה

משהו השתנה בהרגלי הצריכה של סרטי מבוגרים. מה ש”עשה לנו את זה” בעבר , כבר לא עובד עבורנו ואנו נדרשים לשינוי או לצריכה מרובה יותר, בדומה לכל התמכרות אחרת. אי ההסכמה בנוגע ל”התמכרות לסקס” האם יש דברים בגו, אם לאו, פחות מעניינת. הצד המאתגר יותר של הדיון הזה נעוץ בניסיון הפיצוח של “נוסחת העוררות”. מאיזה מינון או באיזה שלב אנחנו צריכים יותר? האם הצפייה שלנו בסצנות מין מרובות משתתפים, סאדו מזוכיסטיות, אנאליות או הומוסקסואליות, מאפיינות את העניין שלנו במין מן הסוג הזה גם בחיים האמיתיים? האם אישה שצופה בעוררות מפלחת איברים בסצנה לסבית מרהיבה, הנפוצה ביותר בסרטי מבוגרים קונבנציונליים, מעוניינת להתנסות בחוויה מן הסוג הזה עם השכנה  הסקסית בבית ממול? (אם יש גבר הטרוסקסואלי אחד שקורא את השורה הזו ולא קם להריע “כן כן היא רוצה!” אני מוותרת על האורגזמה הפרטית שלי למשך שבועיים…).

קשה מאד להשיג נתונים אמיתיים בתחום של צפייה בפורנו, גברים כמו נשים מעבירים מידע לא מדויק או חלקי בהתאם לשיטת האיסוף. גורמים כמו מבוכה, צורך בהתרברבות או רצייה חברתית גורמים להטיה מחקרית חוזרת ונשנית. נתון שכן נמצאו דיווחים לגביו הוא בוחן התוקפנות בעקבות צפייה בתכנים מיניים קשים. 5 מדינות דרומיות בארה”ב המאופיינות בשימוש מינורי מאד באינטרנט בכלל ובצפייה בפורנו מקוון בפרט, הושוו ע”י חוקר משטרתי בדימוס במסגרת עבודתו כחוקר אקדמי עם 5 מדינות נאורות יותר בהן השימוש בתוכן מקוון (ובכללו תוכן פורנוגרפי) הוא מציאות יומיומית. התוצאות הצביעו על כך ששכיחות הפגיעות המיניות הכוללות אונס, גילוי עריות, פדופיליה וכיו”ב היו נמוכות בכ85%-(!) במדינות שצרכו יותר  תכנים ארוטיים. הנתון הזה מתבסס על ההנחה כי הרבה אגרסיות מיניות נמנעות בעקבות הביטוי  שהן מקבלות מול המסך הקטן.

סרט הפורנו הראשון

• מספר סברות קיימות בנוגע לסרט הפורנוגראפי הראשון. יש המניחים כי מדובר בסרט צרפתי משנת 1908 המתאר חייל החוזר עייף מן הקרב ונופל לפתחה של עובדת מוטל ‘אדיבה’. אחרים טוענים כי סרט ארגנטינאי שהוסרט בין 1907 ל-1912 (לא ברור באיזו שנה במדויק) הקדים את הצרפתי ואולי ה”מנצח” הוא סרט אוסטרי מ1906 שנקרא “שוק עבדים”.

• בשנות ה-20 הופקו רבים מסרטי הפורנו האילמים (מה הטעם?…) חלקם קצרים, בני 10 דקות ובמסגרת “רפרטואר האקטים” התקיימו שם: אוננות נשית, סקס מיסיונרי, מין אוראלי המוענק לגבר וחדירה אנאלית.

• בשנות ה70- המוקדמות פרץ ז’אנר חדש של פורנו בארה”ב עם סרטים כמו DEEP THROAT ו-BEHIND THE GRREN DOOR. “גרון עמוק” ו”מאחורי הדלת הירוקה” עשו מעבר חד והשתלבו באופן שלא נרשם שני לו בתעשיית הסרטים הקונבנציונלית. הסרטים, שהופקו בסן פרננדו ואלי, הפכו למוקד עליה לרגל בבתי קולנוע ‘רגילים’ וסלבריטאים התוודו בחדווה על צפייתם בסרטים, מה שטבע את המונח “PORNOCHIC”.

•במסגרת הז’אנר הנ”ל, נטבעו והוצגו לראשונה שני ביטויים נוספים המשמשים את התעשייה עד היום (זה משנה אם אני צמחונית?): MEAT SHOT –  זום משמעותי על האיבר הגברי כשהוא מבצע חדירה אוראלית, ווגינאלית או אנאלית; ו-MONEYSHOT  – תקריב ותיעוד של אקט האורגזמה והשפיכה הגברית. הסברה היא כי הכינוי הזה בא להגדיר את ה”סצנה שעבורה שילם הקהל”. הנחה נוספת לכינוי היוקרתי היא ששחקן שלא הצליח בביצוע מרהיב של סצנת השפיכה, לא קיבל תשלום על השתתפותו.

עובדות על התעשייה

•12% מהאתרים באינטרנט הם בעלי תוכן פורנוגרפי.

•25% מן הבקשות המוקלדות במנועי החיפוש השונים הן פורנוגרפיות.

•35% מן ההורדות המקוונות הן בעלות תוכן פורנוגרפי.

•בכל דקה מושקעים כ90- דולר לצריכת פורנו בעולם.

•בכל יום צצים כ-260 אתרי פורנו חדשים.

• סקס היא מילת החיפוש הנפוצה ביותר באינטרנט.

•ב-2006 גרפה תעשיית הפורנו (המקוון בלבד) בארה”ב קרוב ל-3 מיליארד דולר כשההון העולמי מצריכת פורנו על כל סוגיו עמד על 57  מיליארד דולר.

•מעל 70% מצרכני הפורנו הם גברים, כ25% הן נשים.

• 70% של הכניסות לאתרים פורנוגרפיים מתרחשות בימות השבוע בשעות העבודה (בין 9:00 ל17:00).

•קיימים כ380- מיליון דפי אינטרנט פורנוגרפיים. 3% מקורם באנגליה, 4% בגרמניה, ו89% בארה”ב.

המשך צפייה נעימה…

ד”ר לימור בלוקמן היא סקסולוגית ויועצת ליחידים וזוגות בבוורלי הילס

ניתן ליצור איתה קשר בדוא”ל doctorlimor@gmail.com ודרך האתר שלה www.drlimor.com.

[adrotate group="5"]

One thought on “אהבה נושכת: הגיאוגרפיה של הפורנוגרפיה / ד”ר לימור בלוקמן

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *